A tanfolyam elvégzése a gumiabroncs javítással foglalkozók saját érdeke, mert a gumiabroncs biztonsági szempontból fontos járműalkatrész.
A szakszerűtlen javítás könnyen okozhat közlekedési balesetet, és ennek következményeit a javítást végző viseli.
Kinek ajánljuk?
- Esősorban azoknak, akik autószerelő -, vagy karosszéria-lakatos szakmunkások, mert a tanfolyamon kapott oklevéllel új szakmát kapnak: gumiabroncs javító- és kerékkiegyensúlyozó szakmunkások lesznek. (Előképzettség nélkül nem ad szakmát!!!)
- Bárki számára, aki a gumiabroncs javítás, szerelést, valamint kiegyensúlyozást meg szeretné tanulni, illetve ismereteit korszerűsíteni.
A tanfolyam elméleti és gyakorlati részből áll.
Az elméleti részben foglalkozunk:
- a gumiabroncsokkal általában,
- a legújabb szerkezettel, mintázattal, jelölésekkel, kerékszereléssel, kiegyensúlyozással,
- a gumiabroncsok oldalfalán található hagyományos és új feliratokkal,
- hagyományos- és új kivitelű gumiabroncsok meghibásodásaival,
- a gumiabroncs javítás korszerű módszereivel,
- gumiabroncsokkal kapcsolatos hazai és nemzetközi rendeletekkel és előírásokkal
Az elméleti oktatás nem különül el a gyakorlati résztől, annak keretében történik. A gyakorlati oktatáson a valóságban előforduló leggyakoribb tömlő és köpeny sérülések javítását oktatjuk. A tanfolyamon résztvevők a fontosabb hibatípusokból maguk is javítanak, ezért munkaruha viselése ajánlott.
A tanfolyamon résztvevők részvételt igazoló tanúsítványt kapnak. Tanúsítványt csak az kaphat, aki hiányzás nélkül végezte el a tanfolyamot.
A tanfolyamot az 1/1990. (1.sz. melléklet 5.) KHVM rendelet alapján tartjuk, mely szerint gumiabroncs javítás végezéséhez szükséges képesítés:
„Gumiabroncs javító szakmunkás képesítés, illetve gumijavító, autószerelő, vagy karosszérialakatos szakmunkás képesítés gumiabroncs-javító tanfolyammal.”
A tanfolyam időtartama 5 oktatási nap, hétfőtől péntekig (kb. 40 óra)
Hétfő: 10-16, Kedd-Péntek: 8-16.
Részvételi díj 65.000.-Ft+ÁFA/fő. Csoportos jelentkezés esetén (legalább 8 fő), kedvezményt adunk és egyedi igényeket is figyelembe vehetünk (időpont, tartalom).
Érdeklődni lehet telefonon: dr Gellér Józsefné (06-30-952-2912), Csajbókné Meleghegyi Kata (06-30-328-5804) Titkárság (06-1-205-5881)
Jelentkezés a mellékelt lapon postán, vagy faxon +36-1-203-1167, vagy e-mailen: tuv-kti@hu.tuv.com , ilona.geller@hu.tuv.com, kata.csajbok@hu.tuv.com
Cégünk honlapja www.tuv-kti.hu.
A jelentkezések alapján 10 – 12 fős csoportokat szervezünk.
A tanfolyam helye: TÜV Rheinland-KTI Kft. 1119 Budapest, Thán Károly u. 3-5.
A részvételi díjat a tanfolyam első napján kell a TÜV Rheinland-KTI Kft. pénztárába befizetni, vagy előzetesen átutalni. (Átutalás esetén kérjük előzetes jelzésüket, hogy a számlát megküldhessük.)
Jogi háttér:
- § (1)[1] A járműfenntartó tevékenységgel összefüggő műszaki munkát – a járművek mosását kivéve – közvetlen szakmai felügyelet nélkül csak olyan személy végezheti, akinek a tevékenységhez az 1. számú mellékletben meghatározott vagy annál magasabb fokú, a szakiránynak megfelelő képesítése van. ….
- § (1)[2] Járműfenntartó szervezetek szolgáltatásként járműfenntartó tevékenységet abban az esetben végezhetnek, ha a tevékenység szakmai irányítását és ellenőrzését (a továbbiakban: irányítás)
a)[3] 5 fő járműfenntartó dolgozói létszámig legalább a szakiránynak megfelelő mestervizsgával, illetőleg az 1. számú melléklet 4–12. és 14. pontjaiban említett járműfenntartó tevékenységek esetében a tevékenységhez előírt szakmunkás képesítéssel és két év szakmai gyakorlattal,
b)[4] 6–20 fő járműfenntartó dolgozói létszámig legalább a szakiránynak megfelelő középfokú képesítéssel és öt év szakmai gyakorlattal,
c)[5] 20 fő járműfenntartó dolgozói létszám felett a szakiránynak megfelelő felsőfokú képesítéssel és legalább három év szakmai gyakorlattal rendelkező személy látja el.
(2)[6] Járműfenntartó szervezetek az általuk üzemeltetett gépjárműveken fenntartási tevékenységet abban az esetben végezhetnek, ha a járműfenntartó tevékenység szakmai irányítását. ….
a)[7] 15 db-ot meg nem haladó jármű esetében legalább mestervizsgával,
b)[8] 16–70 db jármű esetében legalább a szakiránynak megfelelő középfokú képesítéssel és öt év szakmai gyakorlattal,
c)[9] 70 db-nál több jármű esetében a szakiránynak megfelelő felsőfokú szakképesítéssel és legalább három év szakmai gyakorlattal rendelkező személy látja el.
(3) A közép-, illetőleg felsőfokú képesítéseket a 2. számú melléklet tartalmazza.
(4)[10] A (2) bekezdésben foglalt rendelkezés nem vonatkozik azokra a járműfenntartó szervezetekre, amelyek kizárólag az általuk üzemeltetett járművek napi gondozását, ápolását és a jármű biztonsági berendezéseit nem érintő kisjavítását végzik. A napi gondozást és az ápolást autószerelő vagy gépjárművezető és karbantartó szakmunkás képesítéssel rendelkező, illetőleg gépjárművezetői munkakörben dolgozó személy, a kisjavítást autószerelő szakképesítéssel rendelkező személy – irányítás nélkül is – elvégezheti.
- Gumiabroncsjavító tevékenység
Előírt képesítés: gumiabroncsjavító szakmunkás képesítés, illetve gumijavító, autószerelő vagy karosszérialakatos szakmunkás képesítés gumiabroncsjavító tanfolyammal. …
- Gumiszerelő, kerékkiegyensúlyozó tevékenység
Előírt képesítés: autószerelő, karosszérialakatos, gumijavító vagy gépjárművezető-, és karbantartó szakmunkás képesítés. ….
- Autószerelői szakiránynak megfelelő
- a) felsőfokú képesítés:
— okleveles gépészmérnöki, okleveles közlekedés mérnöki, okleveles közlekedés-gépészmérnöki, és okleveles mezőgazdasági gépészmérnöki képesítés,
— gépész-üzemmérnöki, közlekedésgépész-üzemmérnöki, általános gépész-üzemmérnöki, gépjavítástechnológiai üzemmérnöki és mezőgazdasági gépész-üzemmérnöki képesítés,
— felsőfokú technikumon szerzett gépjárműközlekedési szaktechnikusi, gépész szaktechnikusi és mezőgazdasági gépész szaktechnikusi képesítés,
- b) középfokú képesítés:
— közlekedésgépészeti, járműjavítási, járműgyártási, motoripari, autóipari és általános gépészeti technikumi végzettség,
— közlekedésgépészeti szakközépiskolai végzettség,
— autóipari művezetői képesítés.
- A karosszériajavító szakiránynak megfelelő
- a) felsőfokú képesítés
— azonos az 1/a pontban foglaltakkal,
b) középfokú képesítés
— azonos az 1/b pontban foglaltakkal.
[1] A 3. § (1) bekezdése a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1. és 14. pontja szerint módosított szöveg.
[2] A 4. § (1) bekezdés bevezető szövegrésze a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1–2. pontja szerint módosított szöveg.
[3] A 4. § (1) bekezdés a) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
[4] A 4. § (1) bekezdés b) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
[5] A 4. § (1) bekezdés c) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
[6] A 4. § (2) bekezdés bevezető szövegrésze a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1–2. pontja szerint módosított szöveg.
[7] A 4. § (2) bekezdés a) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 6. pontja szerint módosított szöveg.
[8] A 4. § (2) bekezdés b) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 6. pontja szerint módosított szöveg.
[9] A 4. § (2) bekezdés c) pontja a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 6. pontja szerint módosított szöveg.
[10] A 4. § (4) bekezdése a 63/2009. (XI. 23.) KHEM rendelet 8. § 1., 6. és 14. pontja szerint módosított szöveg.